Έχουμε 9 επισκέπτες συνδεδεμένους

μελέτη κατασκευή
SiteGround web hosting web @rt
PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Θέμα : «Κοινοποίηση των προς έγκριση εκπαιδευτικών επισκέψεων μαθητικών ομάδων σε προγράμματα του ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου από τον Οκτώβριο του 2019 έως το Δεκέμβριο 2019».

Σας κοινοποιούμε τον πίνακα προς έγκριση  με τις μαθητικές ομάδες που αιτείται να δεχτεί το ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου από τον Οκτώβριο (21/10) έως τον Δεκέμβριο (11/12) του 2019 στα εκπαιδευτικά προγράμματά του.

Πίνακας Σχολείων προς Έγκριση

Έγκριση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στην «10η Καστανογιορτή» που θα πραγματοποιηθεί στην Πλατεία του Παλιού Παντελεήμονα Πιερίας την Κυριακή 13/10/2019 στις 10.30 π.μ..

Η Καστανογιορτή διοργανώνεται στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας Διατροφής (16/10) από το Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου, την Κοιν. Σ. Επ. Παλιού Παντελεήμονα, τον Εξωραϊστικό Εκπολιτιστικό Σύλλογο Νέου Παντελεήμονα, τους Κατοίκους και τους Επαγγελματίες του Νέου και Παλιού Παντελεήμονα και το Δημοτικό Σχολείο Ν. Παντελεήμονα με την υποστήριξη του Δήμου Δίου- Ολύμπου.

Μέσα από αυτή τη γιορτή επιθυμούμε η ευρύτερη περιοχή της Πιερίας (και όχι μόνο):

1. να γνωρίσει την καστανιά, τα προϊόντα της και τις ασθένειες που την απειλούν,

2. να ενημερωθεί για τη διατροφική αξία του κάστανου μέσα από την ανάδειξή του ως τοπικό προϊόν και

3. να αναδειχθούν οι διαφορετικές του χρήσεις.

Δελτίο Τύπου

Αφίσα

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Θέμα : «Πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή σχολείων στα προγράμματα του ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου κατά το πρώτο τρίμηνο του σχολ. έτους 2019-2020»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύμπου, για το πρώτο τρίμηνο του σχολικού έτους 2019-2020 και μέχρι τις 19/12/2019, πρόκειται να δεχτεί για την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων σχολικές μονάδες της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας με προτεραιότητα στην Περιφερειακή Ενότητα στην οποία ανήκει το ΚΠΕ (Πιερία).

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί πρέπει να στείλουν τις αιτήσεις τους στους αντίστοιχους Υπεύθυνους Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ή Σχολικών Δραστηριοτήτων μέχρι και την Τρίτη 01 Οκτωβρίου 2019, οι οποίοι θα πρέπει να τις μεταβιβάσουν ηλεκτρονικά ή και με fax στο ΚΠΕ μέχρι και την Παρασκευή 04 Οκτωβρίου 2019, 10: 00 π.μ.. Η ημερομηνία επίσκεψης θα οριστεί μετά από τηλεφωνική επικοινωνία του ΚΠΕ με το κάθε σχολείο.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών/τριών στο πρόγραμμα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 30 άτομα.

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

«Πρόσκληση σε επιμορφωτική ημερίδα»

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύμπου, ως κομβικός συνεργάτης στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Εκπαίδευσης για την Αειφορία «Τα πετρογέφυρα της Ελλάδας» που συντονίζει το ΚΠΕ Μακρινίτσας, πρόκειται να πραγματοποιήσει επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Προσεγγίζοντας τα πετρογέφυρα της Πιερίας στο χθες, στο σήμερα και στο αύριο». Η δράση υλοποιείται στο πλαίσιο του έργου «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) - Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, μέσω του Επιχειρησιακού προγράμματος ‘’Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση 2014-2020’’το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΚΤ) & από Εθνικούς Πόρους».

Η ημερίδα θα περιλαμβάνει θεωρητικές εισηγήσεις, περιήγηση στα γεφύρια «Μόρνας» & «Πέτρας Ολύμπου» και βιωματικά εργαστήρια στα πεδία εκπαίδευσης σχετικά με το θέμα της ημερίδας.

Ημερομηνία υλοποίησης της ημερίδας: Κυριακή 12 Μαΐου 2019

Πίνακας Συμμετεχόντων

Πρόγραμμα

Aφίσα

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Δημόσια Πρόσκληση Υποβολής Προσφορών (μετακίνηση -Πετρογέφυρα)

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.- Κ.Ε.Α.)  Ανατολικού Ολύμπου, που εδρεύει στον Παλαιό Παντελεήμονα του Δήμου Δίου  - Ολύμπου, στο πλαίσιο της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους προμηθευτές να υποβάλουν τις προσφορές τους. Οι προσφορές αφορούν στη μετακίνηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών, διοργανωτών και εισηγητών στο πεδίο εκπαίδευσης σύμφωνα με το επισυναπτόμενο έντυπο προσφοράς, στο πλαίσιο υλοποίησης ημερίδας που διοργανώνει το ΚΠΕ- ΚΕΑ Ανατολικού Ολύμπου την Κυριακή 12 Μαΐου 2019 με τίτλο « Προσεγγίζοντας τα πετρογέφυρα της Πιερίας στο χθες, στο σήμερα και στο αύριο».

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Δημόσια Πρόσκληση Υποβολής Προσφορών (μετακίνηση ΔΑSOS-Έδεσσα)

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.- Κ.Ε.Α.)  Ανατολικού Ολύμπου, που εδρεύει στον Παλαιό Παντελεήμονα του Δήμου Δίου  - Ολύμπου, στο πλαίσιο της Πράξης «ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΚΠΕ)-ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ», που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καλεί όλους τους ενδιαφερόμενους προμηθευτές να υποβάλουν τις προσφορές τους. Οι προσφορές αφορούν στη μετακίνηση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών και εκπαιδευτικών – μελών των Π.Ο. των ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου και Έδεσσας – Γιαννιτσών στο πεδίο εκπαίδευσης σύμφωνα με το επισυναπτόμενο έντυπο προσφοράς, στο πλαίσιο υλοποίησης ημερίδας που συνδιοργανώνουν τα δύο ΚΠΕ-ΚΕΑ το Σάββατο 18 Μαΐου 2019 με τίτλο « Διδάσκω αεί διδασκόμενος: Δάsos”.

<< Έναρξη < Προηγούμενο 1 2 Επόμενο > Τέλος >>