Επισκέπτες

SiteGround web hosting web @rt
ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ
PDF Εκτύπωση E-mail

ΘΕΜΑ: «Δεκτά σχολεία στο ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου περιόδου Μαρτίου-Ιουνίου 2019»

PDF Εκτύπωση E-mail

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις και Επιμορφωτικές Δράσεις σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης(νυν ΚΕΑ ) 2018-2019

Έχει αποσταλλεί και βρίσκεται στο παρακάτω σύνδεσμο η εγκύκλιος που αφορά τις "Εκπαιδευτικές Επισκέψεις και Επιμορφωτικές Δράσεις σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (νυν Κέντρα Εκπαίδευσης για την Αειφορία)" που αφορούν το σχολικό έτος 2018-2019.

(Εκπαιδευτικές Επισκέψεις και Επιμορφωτικές Δράσεις σε Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης(νυν) ΚΕΑ)

ΘΕΜΑ: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ

(Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών Θεμάτων)

ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

Σε εφαρμογή των διατάξεων του ν. 4547/2018 (Α’ 102) και ενόψει (α) της έναρξης της πλήρους λειτουργίας των Κέντρων Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (ΚΕΣΥ) και (β) της επικείμενης λήξης της κατά παρ.12 του άρθρου 20 του ν.4547/2018 μεταβατικής λειτουργίας των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε.) που μετατράπηκαν σε Κέντρα Εκπαίδευσης για την Αειφορία (Κ.Ε.Α.), με την παρ. 1 του άρθρου 12 του ίδιου νόμου, σε ό,τι αφορά το σχεδιασμό και την υλοποίηση των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων) στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για το σχολικό έτος 2018-2019, ισχύουν τα ακόλουθα:

Εγκύκλιος Σχεδισμού & Υλοποίησης Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων 2018-2019

PDF Εκτύπωση E-mail

ΘΕΜΑ: «Έγκριση επισκέψεων σχολείων στο ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου περιόδου Οκτωβρίου-Δεκεμβρίου 2018»

Έγκριση

PDF Εκτύπωση E-mail

Έγκριση εκπαιδευτικών επισκέψεων στο ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου περιόδου Ιανουαρίου-Ιουνίου 2018

Έχει εγκριθεί η υλοποίηση εκπαιδευτικών επισκέψεων σχολικών ομάδων Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπ/σης, στο ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου, κατά την περίοδο Ιανουαρίου-Ιουνίου 2018, στο πλαίσιο του έργου «Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ)-Περιβαλλοντική Εκπαίδευση» μέσω του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση», άξονας προτεραιότητας 6, στις περιφέρειες ΛΑΠ, το οποίο συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση, μετά από αίτημα των σχολείων και με τη σύμφωνη γνώμη των Υπευθύνων Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Έγκριση