Πανελλήνιος Σχολικός Διαγωνισμός «Σεβασμός στο ΟΛΛΑ Δικαίωμα»

Το σωματείο «Ορίζοντες» προκηρύσσει Πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό με τίτλο «Σεβασμός στο ΟΛΛΑ Δικαίωμα» για το σχολικό έτος 2018-2019. Ο διαγωνισμός αφορά στην έκδοση φύλλου σχολικής εφημερίδας αφιερωμένου στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Aπευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Δημοτικών Σχολείων (Ε΄ και Στ΄ τάξης), Γυμνασίων και Λυκείων (όλων των τύπων και όλων των τάξεων), καθώς και Σχολείων Ειδικής Αγωγής, όλης της χώρας. Ο Διαγωνισμός αφορά στην έκδοση φύλλου σχολικής εφημερίδας αφιερωμένου στα Δημοκρατία, την κοινωνική ισότητα και την κοινωνική δικαιοσύνη. Με τον όρο «σχολική εφημερίδα» εννοείται κάθε είδους έντυπη ή ψηφιακή εκδοτική προσπάθεια των μαθητών/-τριών.

Η δήλωση συμμετοχής των σχολικών μονάδων μπορεί να γίνει μέχρι και την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019, η υποβολή των δράσεων μέχρι την Παρασκευή 27 Μαρτίου 2020 ενώ η αξιολόγησή τους θα ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή 24 Απριλίου 2020. Η τελετή βράβευσης θα λάβει χώρα τον Μάιο του 2020.

(297 επισκέψεις, 1 σήμερα)

ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ