Τμήμα Ε' Εκπαιδευτικών Θεμάτων

Προϊσταμένη: Φιλιππά Ελένη

Φοίτηση & αξιολόγηση μαθητών, αναλυτικά προγράμματα & μέθοδοι διδασκαλίας, διαίρεση τάξεων σε τμήματα, μαθητικές κοινότητες, Αριστεία-Βραβεία, Ενισχυτική Διδασκαλία, εποπτεία προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων & καινοτόμων δράσεων, παρακολούθηση ύλης ΓΕ.Λ., διεξαγωγή μαθητικών διαγωνισμών & συνεδρίων, εκπαίδευση μαθητών Προσφύγων, Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής, ΠΣΕΑ.

Θέματα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, θέματα εγγραφών- μετεγγραφών, φοίτησης και αξιολόγησης μαθητών, ΑριστείαΒραβεία, παρακολούθηση ύλης ΕΠΑ.Λ., εκπαίδευση μαθητών Προσφύγων, διεξαγωγή μαθητικών διαγωνισμών & συνεδρίων, καταλήψεις-αποχές μαθητών, εκθέσεις λειτουργίας σχολείων, μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας ΕΠΑ.Λ.

Θέματα Ειδικής Αγωγής, έγκριση κατ’ οίκον διδασκαλίας, κατ’ ιδίαν διδαχθέντες, Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής

• Ευρώπη Στεφανίδου | 2351049923 | grfa@dide.pie.sch.gr
  • Δημήτρης Κεραηλίδης | 2351049924
  • Μαγδαληνή Χοτοκουρίδου | 2351049923
  • Άννα Μπαρά | 2351049935

Κτήριο Περιφέρειας, 28ης Οκτωβρίου 40, 60132, Κατερίνη

• Μυράντα Παπά | 2351351120 | politistika@dide.pie.sch.gr
  • Θεοδώρα Τσαχουρίδου | 2351351211

Κτήριο 2ου ΓΕΛ Κατερίνης, Ηπείρου 10, 60132, Κατερίνη

• Νικόλαος Ιωάννου | 2351045145 | ekfekate@sch.gr

Το Τμήμα Εκπαιδευτικών Θεμάτων είναι αρμόδιο για:

• θέματα εγγραφών, μετεγγραφών, φοίτησης και αξιολόγησης μαθητών,
  • ζητήματα εφαρμογής αναλυτικών προγραμμάτων και μεθόδων διδασκαλίας,
  • θέματα επαγγελματικής εκπαίδευσης, εξοπλισμού εργαστηρίων και λειτουργίας Εργαστηριακών Κέντρων,
  • τη διαίρεση τάξεων σε τμήματα,
  • θέματα ειδικής αγωγής,
  • την έγκριση της κατ’ οίκο διδασκαλίας,
  • την εφαρμογή των προγραμμάτων ενισχυτικής διδασκαλίας, πρόσθετης διδακτικής στήριξης και τη λειτουργία Φροντιστηριακών Τμημάτων,
  • θέματα υγιεινής και ασφάλειας στις σχολικές μονάδες,
  • ζητήματα λειτουργίας των μαθητικών κοινοτήτων,
  • τη διεξαγωγή μαθητικών διαγωνισμών,
  • την εποπτεία προγραμμάτων επαγγελματικού προσανατολισμού, σχολικών δραστηριοτήτων και καινοτόμων δράσεων και της δραστηριότητας των αντίστοιχων αποκεντρωμένων δομών αρμοδιότητας της Διεύθυνσης Εκπαίδευσης,
  • θέματα λειτουργίας Σχολικών Βιβλιοθηκών,
  • τον χειρισμό κάθε άλλου συναφούς θέματος.
ajax-loader